Al. Wyścigowa 4B lok. 1-4, Warszawa

+48 22 649 8092

Mentoring

Słowo „mentoring” pochodzi z mitu opisanego w „Iliadzie”. Odyseusz wyruszając pod Troję poprosił starszego mędrca, imieniem Mentor o opiekę nad żoną Penelopą i synem Telemachem podczas nieobecności króla.

 

Mentoring jest to ustrukturyzowana relacja partnerska między mentorem, czyli osobą bardziej doświadczoną, a mentee, czyli uczniem, podopiecznym. Mentorem w kontekście organizacji zostaje najczęściej osoba (niekoniecznie starsza) posiadająca dłuższy staż pracy oraz piastujące wyższe stanowisko.

 

Mentor to osoba, która pełni rolę przyjaciela i zaufanego doradcy, jednak cała relacja przebiega na poziomie profesjonalnym. Mentoring oparty jest na ciągłym wsparciu i rozwoju, który jest nakierowany na zlikwidowanie blokad zidentyfikowanych przez mentee, zapewnia jednak okazję do uczenia i rozwoju dla obydwu stron.

 

Mentee, dzięki pracy z mentorem poznaje swoje mocne strony, rozwija samoświadomość oraz dąży do wykorzystania własnego potencjału. Kluczowe dla relacji są wzajemne zaufanie, zrozumienie empatia, oraz zasada poufności oraz szacunku.

 

Mentor pomaga zidentyfikować bariery, może dostarczyć przydatnych informacji, ale to od mentee zależy, czy z nich skorzysta, czy też nie. To mentee podejmuje decyzje i ponosi jej konsekwencje, podobnie jak tylko mentee zna odpowiedzi na nurtujące go pytania.

 

Mentor może odwoływać się do własnego doświadczenia, korzystać z posiadanych umiejętności, jednakże ocenianie, czy też pouczanie nie są wskazane. Mentoring nie jest psychoanalizą, ale aby praca była satysfakcjonująca i pełna, należy rozważać sytuację mentee w szerszym kontekście, często odwołując się nie tylko do teraźniejszości, ale także przeszłości i przyszłości. Celem mentoringu jest rozwój i działanie.

 

Sesje mentoringowe prowadzi Prezes AhProfit – dr Adam H. Pustelnik. Więcej informacji o nim – na stronie głównej w części „O nas”.

 

Adam1